Rozwój internetu i mediów społecznościowych doprowadził do tego, że coraz więcej osób zaczyna odczuwać strach przed pominięciem. Aktualnie panuje przekonanie, że trzeba żyć na 110%. Takie założenia trzeba mieć w życiu codziennym, pracy czy też podczas uprawiania swojego hobby. Jednak czasami zdarzają się dni, w których ktoś po prostu leży na kanapie i nie ma ochoty wychodzić z domu. W takich przypadkach może taka osoba odczuwać pewien lęk i niepokój, który jest spowodowany oglądaniem mediów społecznościowych.
FOMO (fear of missing out) – lęk przed pominięciem
Prosto z angielskiego jest to po prostu strach przed pominięciem. Prawdopodobnie już po wstępie można zauważyć, kiedy on może występować. Jednak wracając do sedna to jest on głównie spowodowany szybkim rozwojem internetu. W obecnych czasach prawie 60% ludzi wstawia codziennie coś do sieci co ma związek z ich życiem. Jest to dość powszechne i już nikogo nie powinien dziwić widok młodych osób, które siedzą w restauracji i rozmawiają do telefonu czy też robią zdjęcia posiłków zanim je zjedzą. Stało się to już tak popularne, że inni ludzie zaczynają żyć życiem ludzi, których obserwują.
Jak rozpoznać lęk przed pominięciem
Jeśli siedzi się w domu w piątkowy wieczór i zauważa się w internecie, że znajomi bawią się na imprezie to czasami można zacząć się zastanawiać czy aby na pewno dobrze spędza się swój czas. Czy życie nie przelatuje przez palce, bo przecież znajomi korzystają z niego w 110%, a ktoś siedzi w domu pod kocykiem. Oczywiście takie podejście jest złudne, bo tamci znajomi mogą pozostałe 6 dni siedzieć w domu i raz w tygodniu gdzieś wyjść. Jednak ludzie są tak zapatrzeni na siebie, że bardzo często przestają myśleć logicznie i popadają w FOMO.
Lekarz Psychiatra o skutecznej terapii
Osoby, które czują się źle, gdy widzą inne osoby na imprezie gdy te spędzają czas w domu, mogą wpaść w depresje mówi nam Lekarz Psychiatra Sylwia Wojdowska-Czaplewska. Jest to następstwo nasilania się problemu. Jeśli ktoś odczuwa niepokój spowodowany właśnie taką sytuacją powinien udać się do psychoterapeuty, który pomoże pokonać lęk. Terapia jest bardzo indywidualna jednak polega ona głównie na uświadamianiu ludzi, że to co się widzi w internecie jest bardzo często wyidealizowane. Jeśli widzi się tylko zdjęcie z jakiegoś wyjścia znajomych to nie wie się do końca jaka panuje tam atmosfera. Może jest dość nudno i zrobili oni sobie tylko zdjęcie, gdzie wszyscy się uśmiechają. Warto patrzeć na siebie i samemu decydować o swoich priorytetach, bo tylko takie podejście może dać szczęście w życiu.
Polecamy artykuł: Skąd wiedzieć, że cierpisz na FOBO?
FOMO, FOBO, psychiatra Bydgoszcz, psychoterapeuta Bydgoszcz, lęk, depresja,