Choroba cywilizacyjna XXI wieku. Jak się okazuje nie dotyka tylko tych, którzy nadużywają alkoholu. Dotyka coraz częściej ludzi otyłych a nawet z nadwagą. Powodem jest nieprawidłowe odżywianie. Które objawy powinny nas zaniepokoić i skłonić do szybkiej wizyty u lekarza?
Czy jest stłuszczenie wątroby
Stłuczenie wątroby to gromadzenie się tłuszczu w jej komórkach – hepatocytach. Może to doprowadzić do ich zwłóknienia a nawet do zapalenia wątroby. Nieleczenie może doprowadzić do marskości wątroby.
Przyczyny stłuszczenia wątroby
Jedną z przyczyn stłuszczenia jest nadużywanie alkoholu, mówimy wtedy o stłuszczeniu alkoholowym wątroby. Niealkoholowe stłuszczenie wątroby spowodowane jest dietą bogatą w tłuszcze i węglowodany. Nie od dziś wiadomo, że najbardziej obciążające dla wątroby są smażone potrawy, słodycze i wysoko przetworzone pokarmy na przykład typu fast food.
Obciążające są również predyspozycje genetyczne i tendencja do tycia. do 40% przypadków stłuszczenie diagnozuje się u osób ze słabą przemianą materii, u których tłuszcz znacznie szybciej się odkłada, także w wątrobie. Stłuszczenie występuje również u osób, które zmagają się z zapaleniem wątroby typu C.
Objawy stłuszczenia wątroby
Wątroba nie jest narządem unerwionym, przez co nas nie boli. Dopiero kiedy wątroba się powiększy, odczuwamy ból brzucha w okolicach prawej strony nieco pod żebrami. Nie zawsze jednak choroba daje objawy. Często takimi objawami mogę być: osłabienie, zaburzenia trawienne czy bezsenność.
Kiedy udać się do lekarza?
Jeśli cierpimy na nadwagę lub otyłość powinniśmy się regularnie badać (np. USG jamy brzusznej, badać poziom cukru i cholesterolu we krwi lub po prostu wykonać próby wątrobowe). Wątrobę powinny również kontrolować osoby chore na cukrzycę czy nadciśnienie tętnicze. Do lekarza warto również się udać, kiedy zaczynamy szybko przybierać na wadze.