Chrapanie to nie tylko niezwykle uciążliwa dolegliwość, ale także niebezpieczna. Może bowiem iść w parze z bezdechem sennym. A ten nieleczony może z kolei bardzo poważnie zagrozić naszemu zdrowiu.
Bezdech występuje w trakcie snu i objawia się spłyceniem lub całkowitym zatrzymaniem oddechu na około 10 sekund. Może występować od kilku do nawet kilkudziesięciu razy w ciągu jednej nocy. W efekcie chory śpi w sposób niespokojny, gwałtownie wciąga powietrze ustami, często się budzi, a rano wstaje niewyspany (mimo że przespał odpowiednią ilość godzin). W ciągu dnia natomiast często boryka się z bólem głowy, ma problemy z koncentracją i pamięcią. Normalne funkcjonowanie jest niemal niemożliwe, bo przez bezdech senny cały organizm jest niedotleniony, wręcz lekko podduszony.
Czym spowodowany jest bezdech? Zbyt dużym rozluźnieniem mięśni i ścian gardła. Przez to blokowany jest swobodny przepływ powietrza. Bezdech senny może występować nie tylko w nocy, ale także podczas krótkiej drzemki.
Nocne objawy bezdechu to:
- głośne chrapanie przeplatane bezdechami,
- niespokojny sen przerywany wybudzeniami,
- poczucie dławienia się w czasie snu,
- suchość w jamie ustnej,
- częste wybudzenia związane z koniecznością oddania moczu.
Dzienne objawy bezdechu sennego to:
- uczucie zmęczenia i niewyspania się,
- poranne bóle głowy,
- kłopoty z pamięcią i koncentracją,
- zasypianie w czasie oglądania telewizji, prowadzenia samochodu,
- zaburzenia nastroju.
Trzeba mieć też świadomość, że nie każda osoba, która chrapie, cierpi na bezdech senny. Krótkotrwałe bezdechy pojawiają się nawet u zdrowych ludzi. Z szacunków wynika, że na bezdech podczas snu choruje mniej więcej co 10 chrapiąca osoba. Najlepiej jednak nie zwlekać i zgłosić się na konsultację lekarską oraz ewentualne leczenie. Bezdech rozpoznaje się na podstawie wywiadu oraz badania polisomnograficznego. Dobra wiadomość jest taka, że można się go całkowicie pozbyć. Jeśli jednak zaniedbamy tę kwestię, pojawiają się groźne powikłania – najczęściej to nadciśnienie, niewydolność serca, senność, zaburzenia pamięci i uwagi oraz impotencja.
Artykuł Sponsorowany
Medyk-Centrum.pl