W najbliższym czasie planujesz zajść w ciążę? Sprawdź, w jakim stanie jest twój organizm. Okres przygotowania do macierzyństwa to moment, w którym należy szczególnie zadbać o swoje zdrowie. Od czego zatem należałoby zacząć starania o przyszłego członka rodziny? Od wykonania szeregu badań.
Polecamy: DLA KOGO GINEKOLOGIA ESTETYCZNA? W JAKI SPOSÓB POPRAWIA KOMFORT ŻYCIA SETEK KOBIET?
Przed zajściem w ciążę
Pierwszym krokiem jest oczywiście wizyta u ginekologa, który dokładnie wyjaśni na, co powinnaś zwrócić szczególną uwagę – zarówno przed zajściem w ciążę, jak i po. Z pewności zaleci prowadzenie zdrowego trybu życia, właściwe odżywianie, systematyczną aktywność fizyczną, unikanie stresu, a także odstawienie używek. Poza tym lekarz powinien również przeprowadzić USG oraz badanie cytologiczne, które pozwoli na wykrycie ewentualnych stanów zapalnych. Niezwykle istotne jest też wykonanie badań krwi oraz skontrolowanie poziomu hormonów tarczycy TSH, stężenia FT3 i FT4, oraz obecność przeciwciał anty-TPO.
Polecamy: TE BADANIA GINEKOLOGICZNE NALEŻY ROBIĆ REGULARNIE!
W prawidłowym rozwoju ciąży dużą rolę odgrywa również diagnostyka infekcji zarówno wirusowych, jak i pasożytniczych. Dlatego bardzo ważne jest, aby w czasie jej trwania wykluczyć zakażenia wirusami takimi jak: wirus toksoplazmy, różyczki, cytomegalii, HIV czy wirusami zapalenia wątroby typu B i C (HBV i HCV). Istotne jest również wykonanie badania w kierunku kiły. Oprócz tego każda kobieta planująca ciążę musi odwiedzić stomatologa. Jest to niezwykle istotne – zęby objęte próchnicą mogą być źródłem groźnych bakterii, przede wszystkim paciorkowców, które mogą przyczynić się do powstania uogólnionego zakażenia w kobiecym organizmie. A to z kolei może być niebezpieczne także dla dziecka. Planując ciążę, warto również przyjmować witaminy. Najlepiej stosować specjalne zestawy przygotowane właśnie z myślą o przyszłych matkach.
Polecamy: JAKIE BADANIA WYKONAĆ PRZED ZAJŚCIEM W CIĄŻĘ?
W trakcie ciąży
Gdy już zobaczysz upragniony wynik na teście, ponownie umów się do ginekologa. Ten z pewnością zleci badania krwi oraz moczu – powinny one zostać wykonane do dziesiątego tygodnia. Istotne jest to, aby ciężarne były pod stałą opieką jednego ginekologa. Będzie on zlecał poszczególne badania na kolejne tygodnie. Poza tym pamiętaj, aby cały czas kontrolować swój ogólny stan zdrowia. Szczególną uwagę zwracaj na objawy związane z chorobami onkologicznymi – ciąża nie stanowi dla nich żadnej tarczy ochronnej. Systematycznie więc badaj piersi. W razie niepokojących sygnałów wysyłanych przez organizm, lepiej skonsultuj je z lekarzem.
Lekarze ginekolodzy w Medyk Centrum
Pracownia USG Medyk Centrum
REJESTRACJA TELEFONICZNA (34) 365 46 66
Prywatne Centrum Medyczne “Medyk – Centrum” Jan Bińczyk