Nie ukrywajmy – przymusowe siedzenie w domu sprawiło, że wiele z nas „nieco” przybrało na wadze. Wszyscy chyba po cichu liczymy na to, że koronawirus w pewnym momencie samoczynnie zniknie! I co wtedy? Zostaniemy z nadprogramowymi kilogramami. Skoro więc lato za pasem to najwyższa pora wziąć się za siebie! Przedstawiamy wam prawdziwy HIT, który pozwoli na błyskawiczne pozbycie się zalegającego tłuszczyku, poprawienie kondycji i zwiększenie masy mięśniowej.

Sprawdź na instagram: #hittraining

Polecamy: DOMOWE SPOSOBY NA PIĘKNE I ZDROWE WŁOSY

Ogromną popularnością wśród osób, które chcą schudnąć, cieszy się trening HIIT (z ang. High Intensity Interval Training), czyli trening interwałowy o wysokiej intensywności. Powinien od trwać od 5 do 25 minut. Czas wydłużamy w miarę postępów i poprawy kondycji. Pamiętajmy jednak, aby zacząć od delikatnej rozgrzewki, która pomoże nam uniknąć kontuzji. Trening może bazować na dowolnym rodzaju ćwiczeń wytrzymałościowych lub siłowych: bieganiu, jeździe na rowerze, skakaniu na skakance, przysiadach, pompkach itd. Jak powinien przebiegać trening? Wyjaśnimy to na przykładzie biegania.

Polecamy: JAKI MAKIJAŻ DLA BLONDYNEK?

Początkujący po czterominutowej rozgrzewce na średnim poziomie intensywności, powinni przejść do 30-sekundowego sprintu, dając z siebie maksimum możliwości (jeśli nasza kondycja jest słaba, możemy zacząć na początek od 15 sekund), następnie przez minutę biegniemy truchtem bądź maszerujemy szybkim krokiem. Ważne, aby nie robić sobie przerw i się nie zatrzymywać. Taka seria nosi nazwę jednego interwału. Po truchcie powracamy do sprintu – w ten sposób przeplatamy dwie intensywności ćwiczeń. Każdy punkt powtarzamy w zależności od naszej wytrzymałości – najlepiej, gdyby każdy udało powtórzyć 11 razy. Oczywiście, jeśli nie jesteśmy w stanie tyle zrobić, może być mniej. W miarę robienia postępów, możemy stopniowo wydłużać okresy intensywnej pracy i skracać czas „odpoczynku”.

Polecamy: CZYM USUNĄĆ LAKIER DO PAZNOKCI, KIEDY NIE MASZ ZMYWACZA POD RĘKĄ?

Na zakończenie mamy fazę ochłodzenia – w przypadku biegu oznacza to, by po wykonaniu treningu nie zatrzymywać się od razu. Spokojny, 5-minutowy marsz pozwoli organizmowi na przywrócenie normalnego rytmu serca i da czas na uspokojenie oddechu. Pamiętajmy, że trening interwałowy jest ekstremalnie wyczerpującą formą wysiłku fizycznego, dlatego jeśli nigdy wcześniej nie uprawialiśmy sportu i mamy słabą kondycję, zacznijmy delikatnie. Pod żadnym pozorem nie przeciążajmy organizmu i nie ćwiczmy na siłę. Jeśli poczujemy ból w klatce piersiowej lub zabraknie nam tchu, wydłużmy fazę odpoczynku lub skróćmy fazę intensywnej pracy. I na zakończenie – interwały nie powinny trwać dłużej niż 25-30 minut, nie wykonujmy ich częściej niż 3 razy w tygodniu. Treningi powinny dzielić przynajmniej 24 godziny odpoczynku.

Polecamy: JAK USUNĄĆ KURZAJKĘ DOMOWYM SPOSOBEM?

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *