Wiosna i zazieleniające się otoczenie wokół nas, zazwyczaj cieszą. Istnieje jednak pewna grupa ludzi, dla których ten czas to prawdziwa zmora. Szczególnie ciężki dla alergików jest maj, w którym nakładają się na siebie okresy pylenia wielu drzew i roślin. Poza tym zaczynają pylić pierwsze trawy.
Polecamy: WYSTARCZY 30 MINUT, BY POZBYĆ SIĘ WSTYDLIWEGO PROBLEMU
Maj to główny okres pylenia dębów – szypułkowego i bezszypułkowego. Jego alergeny unoszą się w powietrzu nawet do końca miesiąca. Drzewa kwitną tuż przed rozwojem liści, lub równocześnie z nimi. W tym czasie osoby uczulone mogą odczuwać spory dyskomfort. Dąb kwitnie krótko, a pod koniec już mało intensywnie, dlatego nie powoduje długotrwałych alergii. Poza tym jesteśmy też narażeni na alergeny pyłku brzozy, wierzby, buka oraz drzew iglastych: sosny i świerku. Stężenia ich pyłku osiągają bardzo wysokie wartości, jednak z uwagi na brak właściwości uczulających pyłek sosny i świerku nie stanowi zagrożenia dla alergików. Może jedynie mechanicznie drażnić błonę śluzową nosa i spojówek.
Polecamy: TE BADANIA GINEKOLOGICZNE NALEŻY ROBIĆ REGULARNIE!
Poza tym w maju zaczynają pylić też trawy, które wraz ze zbożami są najczęstszymi alergenami powodującymi katar sienny i atopową astmę oskrzelową. Stężenie ich pyłków będzie bardzo wysokie od maja do końca pierwszej dekady lipca. Najlepszą porą na spędzanie czasu poza domem dla osób uczulonych na pyłki traw, jest przedpołudnie i noc. Najgorsze pory to poranek i czas między południem a wieczorem – w gorącym i suchym powietrzu unosi się najwięcej pyłków. W maju pylą też inne rośliny zielone – babka, szczaw, czy pokrzywa. Ta ostatnia jest jednym z najsilniejszych wiosennych alergenów. Osoby na nią uczulone odczuwają skutki alergii od maja do października.
Polecamy: GINEKOLOGIA ESTETYCZNA W MEDYK CENTRUM
Jeśli zauważymy u siebie objawy alergii koniecznie skonsultujmy się z alergologiem, który wykona nam testy skórne. Są one podstawowym badaniem w diagnostyce alergii. Charakteryzują się łatwością, bezpieczeństwem i szybkością wykonywania – wynik otrzymujemy po około 20 minutach. Testami skórnymi wykrywa się uczulenia na pyłki roślin, roztocza, sierści zwierząt, pierze oraz pokarmy.
Polecamy: NIE ZAPOMNIJ O BADANIU PIERSI
W razie konieczności lekarz może przepisać nam odpowiedni preparat, który pomoże uporać się z alergią. Do tych najpopularniejszych należą leki antyhistaminowe, krople do nosa albo krople do oczu. Wszystko oczywiście zależy od tego z jaką alergią się zmagamy.
Warto mieć świadomość tego, że po intensywnych opadach deszczu, stężenie pyłków w powietrzu jest stosunkowo niskie i poziom ten utrzymuje się jeszcze przez 30-60 min. To najlepszy moment na spacer dla alergika. Po upływie godziny alergenów znów zaczyna przybywać.
Diagnostyka i poradnia alergologiczna w Medyk Centrum:
- Całkowity poziom IgE
- Swoiste przeciwciała IgE
- Punktowe testy skórne
- Zestawy przesiewowe alergenów dla sIgE pokarmowy oraz inhalacyjny
- Spirometria
- Pełna spirometria spoczynkowa
- Monitorowana spirometria wysiłkowa
- EkgImmunoteriapia swoista
- Testy skórne: panel pokarmowy i oddechowy
- Testy kontaktowe (płatkowe)
- Test Faber
- Odczulanie
Cennik testów alergologicznych
REJESTRACJA TELEFONICZNA (34) 365 46 66
Prywatne Centrum Medyczne “Medyk – Centrum” Jan Bińczyk
Rejestracja: rejestracja@medyk-centrum.pl