Coraz częściej podczas rozmów na tematy intymne, pada słowo labioplastyka. To jeden z zabiegów ginekologii estetycznej. Jaki jest jego cel? W jaki sposób się go wykonuje? Już spieszymy z odpowiedziami na te i wiele innych pytań.
Polecamy: NIE ZAPOMNIJ O BADANIU PIERSI
Ginekologia estetyczna wciąż zaliczana jest do tematów tabu. Jednak coraz więcej kobiet – choć pewnie zdecydowana część się do tego nie przyzna – poddaje się zabiegom obejmującym sfery intymne. Jednym z najbardziej popularnych jest labioplastyka, czyli korekcja warg sromowych. Może ona dotyczyć zarówno warg sromowych mniejszych (labiominoroplastyka) jak i większych. Ich defekt może być wrodzony bądź nabyty (na przykład może być konsekwencją ciąży i porodu). Zdeformowane, przerośnięte bądź asymetryczne wargi sromowe powodują dyskomfort zarówno fizyczny jak i psychiczny. Zabieg jest szczególnie wskazany, gdy ich specyficzna budowa powoduje jakikolwiek ból podczas sytuacji intymnych lub uprawiania takich sportów jak jazda konna, bieganie i jazda na rowerze.
Polecamy: TE BADANIA GINEKOLOGICZNE NALEŻY ROBIĆ REGULARNIE!
Zabieg można wykonać za pomocą skalpela, mało znanego noża radiofrekwencyjnego albo lasera. Z racji tego, że na samą myśl o skalpelu, dostajemy dreszczy, wiele pań decyduje się właśnie na laser. Trzeba mieć świadomość tego, że mimo że sam zabieg jest bezbolesny to jest on inwazyjny. Dlaczego? Bo dochodzi do naruszenia tkanki. Wiąże się też to z założeniem szwów, najczęściej samo wchłanialnych. Sam zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, uzyskanym za pomocą narkozy bądź w znieczuleniu miejscowym. Obrzęk występujący po nim jest całkowicie normalny, ustępuje powoli, czasami trwa to kilkanaście dni. Zdarza się też, że u pacjentek po operacjach występują chwilowe podrażnienia i pieczenia.
Polecamy: WYSTARCZY 30 MINUT, BY POZBYĆ SIĘ WSTYDLIWEGO PROBLEMU
Czas trwania zabiegu to od 30 do 90 minut. Kobiety nie wymagają po nim hospitalizacji – po koło godzinnej obserwacji mogą wracać do domu. Po około 14 dniach pacjentki widzą już pierwsze efekty – ostateczny rezultat widoczny jest jednak dopiero po całkowitym wygojeniu, czyli po około dwóch miesiącach po wykonaniu zabiegu. Warto wspomnieć, że dopiero wtedy można wrócić do aktywnego współżycia.
Panie, które odczuwają dyskomfort – zarówno psychiczny, jak i fizyczny – z powodu wyglądu swoich warg sromowych, powinny przede wszystkim skonsultować się z ginekologiem. Ten oceni, czy rzeczywiście są podstawy do wykonania zabiegu. Poza tym rozwieje ewentualne obawy i powie, czego możemy się spodziewać po zabiegu.
Polecamy: GINEKOLOGIA ESTETYCZNA W MEDYK CENTRUM
Do najważniejszych przeciwwskazań zabiegu należą:
-
Planowana bądź potwierdzona ciąża oraz okres karmienia piersią,
-
Nowotwory w fazie czynnej,
-
Posiadanie infekcji w miejscu, które ma zostać poddane zabiegowi oraz jego bliskiej okolicy,
-
Problemy z krzepliwością krwi
-
Ogólny zły stan zdrowia.
REJESTRACJA TELEFONICZNA (34) 365 46 66