Kupiłaś wymarzone buty, chodziłaś w nich przez cały dzień i nagle okazuje się, że… zrobiły ci się odciski. Nie tylko nieładnie wyglądają, ale z czasem mogą powodować ból, który w konsekwencji może doprowadzić do stanu zapalnego. Podpowiadamy, jak się ich szybko i skutecznie pozbyć.

Polecamy: HALUKSY: JAK POWSTAJĄ I JAK JE LECZYĆ?

Odciski w zdecydowanej większości powstają przez niewygodne buty – za małe, albo za duże. Są one skutkiem permanentnego nacisku albo tarcia (np. butów o skórę lub skóry palców o siebie). Skóra, aby ochronić się przed uszkodzeniem, wytwarza komórki warstwy rogowej. Jak się ich pozbyć? Przede wszystkim możemy sięgnąć po dostępne w aptece specyfiki – kupimy je bez recepty.

Polecamy: NIE ZAPOMNIJ O BADANIU PIERSI

Do najczęściej stosowanych należą maści i kremy przeznaczone do aplikowania bezpośrednio na skórę oraz płyny do obmywania powierzchni odcisku. Większość dostępnych na rynku preparatów zawiera kwas salicylowy, kwas mlekowy lub oba jednocześnie. Jeśli odcisk powraca w to samo miejsce, wówczas możemy zaopatrzyć się w plastry przeciwko odciskom. Warto podkreślić, że można je stosować również zapobiegawczo – przed wyjściem z domu w nowych i niesprawdzonych butach. Pomocne będą również wkładki lub poduszki ochronne.

Polecamy: BIAŁY NALOT NA JĘZYKU – CZY JEST SIĘ, CZEGO BAĆ?

Poza tym na odciski możemy również stosować okłady zrobione chociażby z plastra cytryny, czy cebuli. Można także wykonać delikatny masaż odcisku i jego bezpośredniej okolicy. Warto przy okazji zastosować olejek arganowy bądź rycynowy. Jeśli twoje odciski są wyjątkowo bolesne, najlepiej zgłosić się do podologa, czyli specjalisty od stóp.

 

Facebook Comments

Hits: 201

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *