Kupiłaś wymarzone buty, chodziłaś w nich przez cały dzień i nagle okazuje się, że… zrobiły ci się odciski. Nie tylko nieładnie wyglądają, ale z czasem mogą powodować ból, który w konsekwencji może doprowadzić do stanu zapalnego. Podpowiadamy, jak się ich szybko i skutecznie pozbyć.

Polecamy: HALUKSY: JAK POWSTAJĄ I JAK JE LECZYĆ?

Odciski w zdecydowanej większości powstają przez niewygodne buty – za małe, albo za duże. Są one skutkiem permanentnego nacisku albo tarcia (np. butów o skórę lub skóry palców o siebie). Skóra, aby ochronić się przed uszkodzeniem, wytwarza komórki warstwy rogowej. Jak się ich pozbyć? Przede wszystkim możemy sięgnąć po dostępne w aptece specyfiki – kupimy je bez recepty.

Polecamy: NIE ZAPOMNIJ O BADANIU PIERSI

Do najczęściej stosowanych należą maści i kremy przeznaczone do aplikowania bezpośrednio na skórę oraz płyny do obmywania powierzchni odcisku. Większość dostępnych na rynku preparatów zawiera kwas salicylowy, kwas mlekowy lub oba jednocześnie. Jeśli odcisk powraca w to samo miejsce, wówczas możemy zaopatrzyć się w plastry przeciwko odciskom. Warto podkreślić, że można je stosować również zapobiegawczo – przed wyjściem z domu w nowych i niesprawdzonych butach. Pomocne będą również wkładki lub poduszki ochronne.

Polecamy: BIAŁY NALOT NA JĘZYKU – CZY JEST SIĘ, CZEGO BAĆ?

Poza tym na odciski możemy również stosować okłady zrobione chociażby z plastra cytryny, czy cebuli. Można także wykonać delikatny masaż odcisku i jego bezpośredniej okolicy. Warto przy okazji zastosować olejek arganowy bądź rycynowy. Jeśli twoje odciski są wyjątkowo bolesne, najlepiej zgłosić się do podologa, czyli specjalisty od stóp.

 

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *