W wielu przypadkach, w początkowych stadiach, niedoczynność tarczycy nie daje widocznych oznak. Warto jednak zwrócić uwagę na to kiedy kilka z nich występuje jednocześnie. Pamiętajmy również, że niżej wymienione objawy mogą być powiązane z innymi chorobami, dlatego niezbędna jest diagnoza specjalisty po przeprowadzeniu szeregu badań.
Polecamy: ŻÓŁTY NALOT NA ZĘBACH – JAK USUNĄĆ?
- Nagłe przybieranie na wadze. Jeśli bez żadnego powodu zaczniemy przybierać na wadze, może to oznaczać osłabienie gruczołu tarczycy
- Ciągłe zmęczenie. Niedoczynność tarczycy ma również wpływ na krążenie krwi i na zdolność organizmu do dostarczania tlenu do komórek. Niedokrwienie niektórych tkanek i układów często powoduje uczucie zmęczenia.
- Wysoki poziom cholesterolu. Tutaj warto zaznaczyć, że wysoki poziom cholesterolu może być oznakom również innych chorób.
- Rozdrażnienie i wahania nastroju. Zmiany w gospodarce hormonalnej wynikające z zaburzeń pracy gruczołu tarczycy mogą być przyczyną nagłych zmian nastroju, podrażnienia, stresu, a w skrajnych przypadkach mogą nawet prowadzić do depresji.
- Nieregularne miesiączki. Wiele kobiet borykających się z niedoczynnością tarczycy ma nieregularne miesiączki. Dotyczy to zarówno wydłużania się cykli jak i ich skracania.
- Wrażliwość na temperaturę otoczenia. Ze względu na problemy z krążeniem krwi, osoby z niedoczynnością tarczycy gorzej reagują na niskie temperatury, np zimnymi stopami i dłońmi
OZNAKI NIEDOCZYNNOŚCI TARCZYCY