Staw biodrowy jest prawdopodobnie jednym z najciężej pracujących w całym naszym ciele. Jego nadmierne obciążenie może prowadzić do różnego rodzaju urazów. Z kontuzjami tego typu często borykają się sportowcy.

Polecamy: JAK SIĘ POZBYĆ ODCISKÓW?

Staw biodrowy utworzony jest z głowy kości udowej oraz panewki stawu biodrowego kości miednicznej. Właśnie dzięki temu połączeniu kulistej części kości udowej z wklęsłą panewką możliwe jest uzyskanie szerokiego zakresu ruchu. Znajduje się on w okolicach pachwiny, w miejscu, gdzie noga łączy się z resztą ciała. Jest on jednym z największych stawów i pełni kluczową rolę w  lokomocji człowieka.

Polecamy: HALUKSY: JAK POWSTAJĄ I JAK JE LECZYĆ?

Do urazu stawu biodrowego często dochodzi w wyniku upadku. Jednak z kontuzjami borykają się również sportowcy. Wystarczy, że występują jakieś nieprawidłowości związane z jego budową, czy zaburzenia balansu mięśniowego, które prowadzą do kumulacji przeciążeń i napięć, a w konsekwencji do bolesnych dolegliwości. Co istotne, możemy nawet nie mieć świadomości, że nasz staw nie jest prawidłowo zbudowany – wiele przebytych w dzieciństwie chorób przebiega w sposób skąpoobjawowy. Przebycie ich w  połączeniu z dodatkowymi obciążeniami wynikającymi na przykład z uprawiania sportu, może spowodować pojawienie się bolesnych dolegliwości.

Polecamy: NIE ZAPOMNIJ O BADANIU PIERSI

Niezwykle istotne w przypadku dysfunkcji stawu biodrowego jest określenie dokładnej lokalizacji bólu oraz okoliczności w jakich występuje.  Dolegliwości mogą być zlokalizowane w okolicy pachwiny, spojenia łonowego lub po bocznej stronie uda w miejscu krętarza kości udowej. Mogą być to również bóle przeniesione z innej lokalizacji. Jeśli podczas uprawiania sportu odczuwamy dyskomfort, koniecznie zgłośmy się do lekarza.

Polecamy: BIAŁY NALOT NA JĘZYKU – CZY JEST SIĘ, CZEGO BAĆ?

Tylko dokładne badanie ortopedyczne pozwoli na rozpoznanie i diagnozę. Poza tym brak odpowiedniej mobilności bioder może w konsekwencji prowadzić do kontuzji w innych częściach ciała.  Miejmy też świadomość, że  bardzo często pierwszym objawem rozwoju choroby związanej ze stawem biodrowym jest… ból kolana! W zdecydowanej większości przypadków dolegliwości związane ze stawem biodrowym da się całkowicie wyleczyć i bez najmniejszego problemu można powrócić do czynnego uprawiania sportu.

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *