8 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika. To więc dobry moment, aby dowiedzieć się nieco więcej o tej chorobie. Musimy mieć bowiem świadomość, że najczęściej rozwija się ona w ukryciu, nie dając żadnych objawów.

Polecamy: NIE ZAPOMNIJ O BADANIU PIERSI

Każdego roku z powodu raka jajnika na świecie umiera ponad 114 000 kobiet. W naszym kraju jest on drugim najczęściej występującym nowotworem żeńskich narządów płciowych. Najczęściej nowotwór ten atakuje kobiety między 40. a 70. rokiem życia.

Polecamy: TE BADANIA GINEKOLOGICZNE NALEŻY ROBIĆ REGULARNIE!

Dlaczego jest tak niebezpieczny? Bo jego objawy są bardzo niewyraźne i nie niepokoją pacjentki. Rokowania w przypadku raku jajnika zależą przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby, w którym została ona wykryta. Niestety przez długi czas nowotwór rozwija się w organizmie w sposób utajony. Występowanie tych najbardziej charakterystycznych objawów związane jest zazwyczaj z zaawansowaniem i rozrostem guza. Z tego powodu rak jajnika nazywany jest często cichym zabójcą.

Polecamy: WYSTARCZY 30 MINUT, BY POZBYĆ SIĘ WSTYDLIWEGO PROBLEMU

Wśród czynników zwiększających ryzyko zachorowania wymienić można przede wszystkim wiek i genetykę (jeśli któraś z kobiet w rodzinie zachorowała na raka jajnika lub raka piersi, istnieje duże prawdopodobieństwo występowania tych nowotworów w kolejnych pokoleniach).

Polecamy: DLA KOGO GINEKOLOGIA ESTETYCZNA? W JAKI SPOSÓB POPRAWIA KOMFORT ŻYCIA SETEK KOBIET?

Skoro rak jajnika nie daje charakterystycznych objawów, to kiedy powinnyśmy się zgłosić do lekarza? Przede wszystkim, gdy odczuwamy ból w podbrzuszu niezwiązany z miesiączką czy owulacją, wzdęcia, zaparcia, niezwiązany z przybraniem masy ciała, a także niewyjaśnione parcie na pęcherz. Niepokoić mogą również krwawieniami z pochwy, które jednak występują już w zaawansowanym stadium rozwoju choroby.

Lekarze ginekolodzy w Medyk Centrum:

Pracownia USG Medyk Centrum

REJESTRACJA TELEFONICZNA (34) 365 46 66

Artykuł sponsorowany

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *