Jak często zmieniać pościel, ręczniki i piżamę? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie, wcale nie jest oczywista. Ile domów, tyle opinii. Z badań wynika, że wielu z nas robi to zdecydowanie za rzadko. Podpowiadamy więc, co zrobić by w naszych rzeczach nie rozkwitły ogrody bakterii i roztoczy.

Polecamy: ZDROWOTNE WŁAŚCIWOŚCI PESTKI AVOCADO

Wielu z nas wychodzi z założenia, że skoro po po umyciu wycieramy się ręcznikiem, zakładamy piżamę i kładziemy się do łóżka w czystej pościeli, to nie ma potrzeby częstego prania. Czy takie przekonanie jest słuszne? Nie do końca. Zacznijmy od pościeli – aby rzeczywiście była ona czysta i pachnąca, powinniśmy ją zmieniać przynajmniej raz na 2 tygodnie. A najczęściej robimy to raz na miesiąc, bądź nawet rzadziej. Zgadzacie się z tym? Musimy mieć jednak świadomość tego, że w pościeli gromadzą się liczne alergeny i roztocze. Poza tym w łóżku zostawiamy przede wszystkim mnóstwo niewidocznego gołym okiem martwego naskórka. A to najlepsza pożywka właśnie dla tych ostatnich – mikroskopijnych pajęczaków, które żyją w wilgotnych, ciepłych i zakurzonych miejscach.

Polecamy: CZYM JEST CHOROBA WILSONA?

Polecamy: TA KOMÓRKA NISZCZY RAKA – PRZEŁOM W MEDYCYNIE?

Przejdźmy do ręczników. Z analiz wynika, że statystyczny Polak zmienia je… raz na tydzień. Specjaliści od higieny twierdzą, że powinniśmy to robić codziennie – przynajmniej ten, którego używamy do wycierania rąk czy twarzy. Ten kąpielowy możemy natomiast zmieniać średnio, co 3 dni. Musimy pamiętać, że na ręcznikach pozostają resztki naszego naskórka i drobnoustroje, które w łazience mają idealne warunki do mnożenia się. Dlatego tak ważne jest, by używać osobnych ręczników do twarzy i do reszty ciała, a oba jak najszybciej wietrzyć i suszyć. Jeśli zaniedbamy tę kwestię, możemy nabawić się alergii skórnej.

Polecamy: 5 POPULARNYCH MITÓW DOTYCZĄCYCH ZAĆMY

Polecamy: LECZENIE KANAŁOWE POD MIKROSKOPEM

Piżamy zmieniamy dokładnie tak samo jak ręczniki – raz na tydzień. To optymalne rozwiązanie – zbytnia sterylność także nie służy naszemu ciału, bo zmniejsza naszą odporność na bakterie i grzyby. Oczywiście są wyjątkowe sytuacje, gdy powinniśmy robić to znacznie częściej. Mowa tu na przykład o chorobie, gdy się nadmiernie pocimy. Poza tym latem również powinniśmy zmieniać piżamę nieco częściej – najlepiej, co trzy, cztery dni.

Przeczytaj również:

Polecamy: JAKIE BADANIA WYKRYWAJĄ BORELIOZĘ?

Polecamy: SPRAWDŹ CZY CIERPISZ NA FOMO

Polecamy: GRZYBICA PAZNOKCI JAK SIĘ JEJ POZBYĆ?

Polecamy również:

Polecamy: DOMOWE SPOSOBY NA ODCISKI

Polecamy: MANDRAGORA I JEJ WŁAŚCIWOŚCI

Polecamy: CO TO JEST ORTOLEKSJA?

Polecamy: KURKUMA W CIĄŻY

JAK CZĘSTO PRAĆ PIŻAMY

JAK CZĘSTO PRAĆ RĘCZNIKI

JAK CZĘSTO PRAĆ POŚCIEL

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *