Jak często zmieniać pościel, ręczniki i piżamę? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie, wcale nie jest oczywista. Ile domów, tyle opinii. Z badań wynika, że wielu z nas robi to zdecydowanie za rzadko. Podpowiadamy więc, co zrobić by w naszych rzeczach nie rozkwitły ogrody bakterii i roztoczy.

Polecamy: ZDROWOTNE WŁAŚCIWOŚCI PESTKI AVOCADO

Wielu z nas wychodzi z założenia, że skoro po po umyciu wycieramy się ręcznikiem, zakładamy piżamę i kładziemy się do łóżka w czystej pościeli, to nie ma potrzeby częstego prania. Czy takie przekonanie jest słuszne? Nie do końca. Zacznijmy od pościeli – aby rzeczywiście była ona czysta i pachnąca, powinniśmy ją zmieniać przynajmniej raz na 2 tygodnie. A najczęściej robimy to raz na miesiąc, bądź nawet rzadziej. Zgadzacie się z tym? Musimy mieć jednak świadomość tego, że w pościeli gromadzą się liczne alergeny i roztocze. Poza tym w łóżku zostawiamy przede wszystkim mnóstwo niewidocznego gołym okiem martwego naskórka. A to najlepsza pożywka właśnie dla tych ostatnich – mikroskopijnych pajęczaków, które żyją w wilgotnych, ciepłych i zakurzonych miejscach.

Polecamy: CZYM JEST CHOROBA WILSONA?

Polecamy: TA KOMÓRKA NISZCZY RAKA – PRZEŁOM W MEDYCYNIE?

Przejdźmy do ręczników. Z analiz wynika, że statystyczny Polak zmienia je… raz na tydzień. Specjaliści od higieny twierdzą, że powinniśmy to robić codziennie – przynajmniej ten, którego używamy do wycierania rąk czy twarzy. Ten kąpielowy możemy natomiast zmieniać średnio, co 3 dni. Musimy pamiętać, że na ręcznikach pozostają resztki naszego naskórka i drobnoustroje, które w łazience mają idealne warunki do mnożenia się. Dlatego tak ważne jest, by używać osobnych ręczników do twarzy i do reszty ciała, a oba jak najszybciej wietrzyć i suszyć. Jeśli zaniedbamy tę kwestię, możemy nabawić się alergii skórnej.

Polecamy: 5 POPULARNYCH MITÓW DOTYCZĄCYCH ZAĆMY

Polecamy: LECZENIE KANAŁOWE POD MIKROSKOPEM

Piżamy zmieniamy dokładnie tak samo jak ręczniki – raz na tydzień. To optymalne rozwiązanie – zbytnia sterylność także nie służy naszemu ciału, bo zmniejsza naszą odporność na bakterie i grzyby. Oczywiście są wyjątkowe sytuacje, gdy powinniśmy robić to znacznie częściej. Mowa tu na przykład o chorobie, gdy się nadmiernie pocimy. Poza tym latem również powinniśmy zmieniać piżamę nieco częściej – najlepiej, co trzy, cztery dni.

Przeczytaj również:

Polecamy: JAKIE BADANIA WYKRYWAJĄ BORELIOZĘ?

Polecamy: SPRAWDŹ CZY CIERPISZ NA FOMO

Polecamy: GRZYBICA PAZNOKCI JAK SIĘ JEJ POZBYĆ?

Polecamy również:

Polecamy: DOMOWE SPOSOBY NA ODCISKI

Polecamy: MANDRAGORA I JEJ WŁAŚCIWOŚCI

Polecamy: CO TO JEST ORTOLEKSJA?

Polecamy: KURKUMA W CIĄŻY

JAK CZĘSTO PRAĆ PIŻAMY

JAK CZĘSTO PRAĆ RĘCZNIKI

JAK CZĘSTO PRAĆ POŚCIEL

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *